</h1> Oczar – zaskakujące właściwości i zastosowania tego niezwykłego drzewa <h1>

Oczar to niesamowite drzewo ozdobne, które charakteryzuje się wieloma niezwykłymi właściwościami. Jego wyjątkowość została odkryta po raz pierwszy przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, jak również jest miejscem pochodzenia większości gatunków z rodziny oczarowatych. Szczególnie popularny jest Hamamelis virginiana, znany jako oczar wirginijski, który posiada zdolność leczenia trądziku, wzmacniania naczyń krwionośnych oraz likwidacji opuchlizny pod oczami.

Drzewko o nazwie oczar (Hamamelis L.) jest niewielkim drzewkiem lub krzewem należącym do rodziny oczarowatych, która składa się tylko z kilku gatunków. Poza oczarem japońskim i chińskim (nazywanym również omszonym), wszystkie inne pochodzą z Ameryki Północnej. Wśród nich warto wspomnieć o oczarze pośrednim, który jest hybrydą azjatyckich gatunków.

Wszystkie te gatunki można spotkać w Polsce i w Europie, choć niestety są tu rzadko obecne. Oczary można zauważyć przede wszystkim w parkach czy kolekcjach dendrologicznych, a rzadko są sadzone w domowych ogrodach. Niewielka popularność tych drzew jest zaskakująca, biorąc pod uwagę ich wyjątkową odporność na mrozy i fakt, że kwitną także jesienią i zimą, co jest rzadkością wśród roślin. Nie jest łatwo znaleźć inną roślinę, która tak pięknie ozdobi i kwitnie w naszym ogrodzie podczas tego okresu.

Liście oczaru są unikalne ze względu na swój eliptyczny kształt oraz karbowane brzegi, które przypominają liście leszczyny. Jesienią przebarwiają się na żółto, co jest charakterystyczne dla oczaru wirginijskiego, lub przyjmują odcienie pomarańczowego i czerwonego, co jest typowe dla odmian azjatyckich. Kwiaty oczaru są niepowtarzalne – składają się z żółtych, wstążkowych, prostych lub skręconych słupków o charakterystycznym zapachu. W czasie przymrozków płatki zwijają się, by powrócić do pełnej okazałości przy dodatniej temperaturze.