Popraw swoje samopoczucie i poziom energii dzięki zdrowym przekąskom

Jeżeli zauważasz, że w trakcie dnia odczuwasz spadek energii i zaczynasz być sennym, być może powinieneś zastanowić się nad swoim stylem żywienia. Niska jakość diety ma wielki wpływ na nasze dobre samopoczucie i energię. Słodycze są częstym przyczynkiem uczucia senności i zmęczenia. Jednak istnieją sposoby, by temu zaradzić – zacznij od spożywania przekąsek, które dostarczą Ci sił.

Kiedy masz ochotę na czekoladkę, ciastko lub pączka, spróbuj zamiast tego spożyć pełnowartościowe śniadanie czy obiad, a wieczorem lekką kolację. Pamiętaj o regularnym piciu wody i zdrowych przekąskach między posiłkami. Jeżeli złapiesz chęć na coś słodkiego, wybierz banana z masłem orzechowym lub jogurt z owocami. Jeżeli stres wywołuje u Ciebie potrzebę jedzenia, zamień czipsy na orzechy lub pieczone plasterki jabłka.

Jeżeli dodatkowo chciałbyś poprawić swój metabolizm, postaw na suszone owoce zamiast niezdrowych przekąsek. Szczególnie suszone śliwki są bogate w błonnik. Suszone owoce są słodkie, dlatego są idealnym wyborem dla wszystkich, którzy nie mogą odmówić sobie słodyczy. Zastąpienie niezdrowych przekąsek owocami pozwoli Ci powoli odzwyczaić się od spożywania tych pierwszych. Z czasem zauważysz, że ochota na słodkie zniknie.

Moda na szczupłą sylwetkę doprowadziła do stworzenia wielu diet, które nakładają na nas różne przykazania i zakazy. Często wymagają one od nas jedzenia 5 posiłków dziennie lub 3 posiłków i konieczności spożywania kolacji przed godziną 18. Zarówno przymusowe głodzenie się, jak i jedzenie na siłę jest szkodliwe. Jeżeli chcesz dbać o swoją sylwetkę, postaw na zbilansowane posiłki. Jedz wtedy, kiedy czujesz głód, ale pamiętaj o umiarze – zamiast podchodzić do jedzenia jak do ostatniej wieczerzy, traktuj je jak przystawkę. Domowe porcje na talerzu także powinny być umiarkowane.

Nie rzadko mamy skłonność do spożywania zbyt dużych porcji jedzenia, jak gdyby ten obiad był ostatnim w naszym życiu. Dobrze jest uświadomić sobie, że po obiedzie zawsze można coś przekąsić, więc nie ma potrzeby objadania się do syta. Takie podejście warto zastosować już na etapie robienia zakupów i przygotowywania posiłków – wybieraj mniejsze porcje, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze, zmniejszysz ilość marnowanego jedzenia i zadbasz o swoje zdrowie oraz samopoczucie.