Radzenie sobie ze stresem w codziennym życiu – domowe metody

Stres to naturalna reakcja organizmu na różne wyzwania i obciążenia. Może to być wynikiem starania się o zatrudnienie czy adaptacji do hałaśliwych warunków zewnętrznych, które są częścią naszego życia.

Stres towarzyszy nam na co dzień, jako odpowiedź na codzienne zadania i zmiany, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Przykładowo, egzamin wstępny na uczelnię lub pierwsze randka z osobą, którą darzymy sympatią, mogą być sytuacjami powodującymi stres.

Optymalny poziom stresu jest niezbędny dla skutecznego działania człowieka, ponieważ ma na nas motywujący wpływ. Zbyt niski poziom stresu może prowadzić do spadku motywacji, apatii i nudzenia się. Z drugiej strony, nadmierna napieść może powodować problemy z koncentracją, poczucie lęku i fizyczne zmęczenie.

Nie jest to jednak sam stres, który jest szkodliwy dla człowieka, ale sposób, w jaki reagujemy na niego. Wszyscy przypominamy sobie sytuacje stresujące, w których byliśmy przerażeni, często agresywni, trudno nam było skupić się, a wydawało nam się, że nigdy się nie skończą.

Stres często powoduje także zmiany behawioralne, takie jak: overeating lub utrata apetytu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, obgryzanie paznokci, zaburzenia snu, szybkie wpadanie w gniew, czy unikanie kontaktów z innymi ludźmi. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i życie, ale również na to naszych najbliższych.

Jednym ze wskaźników kontrolowania stresu jest poziom zmęczenia, który osiągniemy. Zadaj sobie pytanie: czy jesteś w stanie odzyskać swoją energię w ciągu jednej doby? Jeśli tak, umiesz kontrolować stres. Jeśli potrzebujesz na to więcej czasu, oznacza to, że stres zaczyna cię kontrolować.