Wykorzystaj bezpłatne usługi dietetyczne oferowane przez NFZ

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje znacznie więcej niż tylko podstawową opiekę medyczną. Na portalu stworzonym przez NFZ, możemy skorzystać z bezpłatnych usług dietetycznych, które do tej pory wykorzystało blisko 900.000 osób.

Portal ten proponuje 15 gotowych planów żywieniowych bazujących na diecie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), przykładowo: classic, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, Hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina, PCOS, osteoporoza, dna moczanowa, kamica żółciowa. Wystarczy założyć bezpłatne konto na portalu, a następnie obliczyć swoje BMI oraz zapotrzebowanie kaloryczne za pomocą dostępnego kalkulatora. Możemy również spersonalizować swój własny plan żywieniowy na 28 dni uwzględniający potrzeby całej rodziny.

Gdy już dokonamy wyboru typu diety oraz ilości posiłków na dzień, po dodaniu informacji o członkach rodziny do formularza i ewentualnym wykluczeniu niektórych składników z diety (np. laktozy), serwis przygotuje dla nas plan na wybrany okres czasu. W każdym planie znajdziemy przepisy z ilustracjami, informacje na temat kaloryczności każdego posiłku, zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów oraz proporcje poszczególnych porcji dla członków rodziny. Plan uwzględnia także czas potrzebny na przygotowanie każdego posiłku. Istnieje również możliwość pobrania przepisów w formacie PDF oraz stworzenia listy zakupów.

Portal NFZ oferuje bazę ponad 9000 przepisów dietetycznych, filmy z serii „Kuchenne inspiracje” i porady na temat czytania etykiet i liczenia kalorii. Można tu znaleźć e-booki dietetyczne na różne tematy, np. żywienie w przebiegu poszczególnych chorób lub inspiracje dietetyczne na różne pory roku. Specjalną sekcję poświęcono zdrowym posiłkom dla dzieci do szkoły. Jak informuje NFZ, portal cieszy się olbrzymią popularnością – przez rok odnotowano tutaj ponad 15.000.000 odsłon, a korzystają z niego zarówno młodzi ludzie, jak i osoby po 60 roku życia. Najwięcej użytkowników stanowią kobiety.