Egipska Sakkara – nekropolia faraonów pełna tajemniczych skarbów

Oprócz Piramidy Dżesera, Sakkara ma wiele innych niesamowitych atrakcji do zaoferowania. Kompleks grobowców Sakary, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składa się z kilkudziesięciu zachowanych w różnym stanie mastab i piramid. Warto odwiedzić grobowce zwierząt, takie jak Serapeum, gdzie pochowano świętego byka Apisa. Na północ od Serapeum znajduje się cmentarz zmumifikowanych zwierząt, w tym ibisów i pawianów. Ważnym miejscem dla historyków Egiptu jest piramida Unisa, w której odnaleziono inskrypcje hieroglificzne znane jako „Teksty Piramid”. Były one źródłem wielu informacji dla egiptologów. Mimo że pierwotna wysokość piramidy Unisa wynosiła 42 metry, dzisiaj ma zaledwie 19 metrów, co czyni ją najniższą z piramid Sakary.

W Sakkarze znajdują się też ruiny koptyjskiego klasztoru św. Jeremiasza, który został wybudowany pomiędzy III a VII wiekiem naszej ery. Chociaż klasztor ten uległ zniszczeniu już w X wieku, eksponaty z niego pochodzące można dziś podziwiać w Muzeum Koptyjskim w Kairze.

Sakkara to miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży do Egiptu. Jeśli chcesz naprawdę poznać ten kraj i jego kulturę, musisz tu przyjechać!