Eksplozja korzyści zdrowotnych i historycznego dziedzictwa – sauna w wielu odsłonach

Używanie sauny ma wiele zalet – poprawia wygląd, oczyszcza ciało, zwiększa dobre samopoczucie, wzmacnia odporność oraz stymuluje krążenie. Lecz jak często i jak długo powinno się korzystać z sauny, aby poprawić kondycję organizmu? I jak robić to bezpiecznie? Sauna jest niesamowitym narzędziem promującym zdrowie, ale czy rzeczywiście pomaga?

Historia sauny sięga tysięcy lat wstecz. W Finlandii, kraju z populacją nieco ponad 5 milionów osób, znajduje się imponująca liczba 3 milionów saun, przewyższająca ilość samochodów. Początki tej tradycji są nieznane, ale uważa się, że pierwsze sauny powstały około 2000 lat p.n.e. w północnej Europie. Sauna stała się integralną częścią kultury w takich krajach jak Estonia, Łotwa, Rosja oraz oczywiście Finlandia.

Pierwsze sauny były jaskiniami przykrytymi skórami zwierząt. Ogień płonął pod stosami kamieni przez cały dzień, a po jego wygaszeniu kamienie nadal utrzymywały ciepło aż do późnej nocy. Ludzie gromadzili się w jaskiniach, polewając ciepłe kamienie wodą, aby stworzyć parę i ogrzać się. Takie prymitywne sauny pełniły wiele funkcji – były kuchniami, miejscami do mycia, szpitalami i nie tylko. Z czasem wykształciły swoje unikalne tradycje, stając się świętymi miejscami związanymi z duchowymi przekonaniami.

W średniowieczu na terenach północnej Europy, jaskinie saunowe zaczęto przekształcać w domowe sauny. Kontynuowano dawne tradycje, np. wypełnianie pomieszczenia dymem czy biczowanie brzozowymi gałązkami. Współcześnie większość saun w północnej Europie znajduje się w domach lub w oddzielnych budynkach na posesji.

Interesujące jest to, że wiele starożytnych kręgów kamiennych i drewnianych, znajdujących się na Wyspach Brytyjskich i innych częściach Europy, mogło być saunami. Istnieją dowody na to, że były one używane do różnego rodzaju rytuałów, a spalone kamienie odkryto w centrum niektórych z nich.

Ruch oświecenia przyniósł wiele zmian, w tym także w stosunku do saun, które zaczęto postrzegać jako coś przestarzałego i wyszły z mody. Jednak współczesna nauka pozwoliła nam zrozumieć ogrom korzyści płynących z korzystania z sauny, czego dowodem jest ich rosnąca popularność.