Jak formułować postanowienia noworoczne?

Każda okazja jest odpowiednia, by wykorzystać ją do zmiany swojego życia. Wielu ludzi uważa, że trzeba zacząć albo teraz, albo nigdy, jednak są też inni, którym wkraczanie w nowy rok dodaje motywacji.

Opinie są więc podzielone, ale jedno jest pewne – lata lecą nieubłaganie. Nie dziwne więc, że gdy zaczyna się nowy rok, każdemu z nas przychodzi do głowy zmiana. Powstają wtedy listy z pięknie brzmiącymi hasłami „w nowym roku schudnę” lub „rzucam słodycze”. Jednak aby zapewnić sobie skuteczność takiej listy, należy odpowiednio sformułować postanowienia noworoczne. Jak to zrobić? Przede wszystkim zastosować się do zasady od ogółu do szczegółu. Zacznijmy od początku. Najpierw nakreślamy ogólnikowe zadanie typu „dbanie o siebie”. Może być nieprecyzyjne, po prostu zastanawiamy się, jakiego wyzwania w nowym roku zamierzamy się podjąć. Następnie wypisujemy resztę planu, czyli jakimi środkami ten cel osiągniemy. Patrząc na powyższy przykład, trzeba wyznaczyć mniejsze, ale konkretne zadania, które pozwolą nam to postanowienie noworoczne spełnić. Może to być zakup maseczki do twarzy lub nowego kremu, a może karnet na siłownię czy wymarzona książka. Nie można też zapomnieć o wskazaniu okresu czasu, w jakim chcemy coś osiągnąć. Dzięki temu dłużej utrzymamy motywację. W przypadku planu dbania o siebie wystarczy ustalić, że raz w tygodniu będziemy sobie organizować domowe spa albo kilkugodzinny maraton grania w ulubioną grę.

Cele należy formułować według swoich potrzeb, ale chodzi o to, by mieć dokładnie opisany plan. To sprawi, że w ciągu roku nie pogubimy się i nie stracimy motywacji. A jak wiadomo, nie jest ona stała, dlatego w późniejszym czasie może jej zabraknąć. Lecz my będziemy już mieli wyćwiczone nowe nawyki, które pozwolą nam na wypełnienie wszystkich ustalonych zadań.