Kaszel – domowe metody leczenia i przyczyny jego występowania

Kaszel to odruchowa reakcja naszego ciała, której głównym celem jest obrona układu oddechowego. Pojawia się, gdy błona śluzowa drogi oddechowej zostaje podrażniona, co prowadzi do skurczów ścian klatki piersiowej i eliminowania wydzieliny z płuc i dróg oddechowych. Jego istotą i skutecznymi metodami domowego leczenia zajmiemy się w tym artykule.

Choroba tak powszechna jak kaszel często pojawia się w czasie sezonowych epidemii. Przyczynić się do niej mogą rozmaite czynniki, wśród których warto wymienić: obecność ciała obcego w układzie oddechowym, uszkodzenie błony śluzowej spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną czy podrażnienie odpowiednich nerwów mających za zadanie transmitować impuls kaszlowy. Zawsze należy poddać go diagnozie, gdyż może on być objawem różnych schorzeń.

Rozróżnia się kilka typów kaszlu, do których zaliczyć można: suchy kaszel najczęściej towarzyszący infekcjom wirusowym, mokry kaszel charakteryzujący się odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w płucach, przewlekły, ostry, głośny czy świszczący kaszel.

Infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych to jedna z najczęstszych przyczyn występowania kaszlu. Czasem szybko mija i do jego zwalczenia wystarczą domowe środki lecznicze czy syropy. Zdarza się jednak, że towarzyszy mu szereg innych dolegliwości, takich jak ból gardła, gorączka, katar, przeziębienie czy bóle mięśni. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który zaproponuje potencjalne metody leczenia. Równie często pojawia się on u osób przebywających w zadymionych pomieszczeniach lub palaczy. Przewlekły kaszel nie powinien być bagatelizowany, gdyż może on być objawem poważniejszych chorób, takich jak angina, astma czy nawet nowotwór.