Domowy przewodnik po radzeniu sobie z alergiami: naturalne metody i środki ostrożności

Alergia to nieprzyjemna przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Problemy charakterystyczne dla cierpiących na alergie to m.in.: swędzenie, cienie pod oczami, katar oraz kichanie. Wszystko to są typowe objawy nie tylko kataru siennego, ale i wielu innych odmian alergii. Mimo że apteki oferują szereg leków antyalergicznych, warto znać także naturalne metody walki z tym schorzeniem. Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów i wskazówek, które pomogą efektywnie zwalczyć objawy alergii.

Alergia jest zasadniczo ostrą reakcją naszego systemu odpornościowego na substancje, które na ogół nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Pomimo tego, nasze ciało traktuje je jak potencjalne zagrożenie, porównywalne do wirusów czy bakterii, i poddaje się intensywnym działaniom obronnym. Co może wywołać taką reakcję? Eksperci najczęściej wymieniają pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń, kurz, roztocza czy produkty mleczne.

Ważne jest, aby nigdy nie bagatelizować alergii, ponieważ niektóre reakcje mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kiedy pojawia się niespodziewany obrzęk na twarzy, szyi lub rękach, odczuwamy dziwne mrowienie czy mamy trudności z oddychaniem – natychmiast powinniśmy wezwać pogotowie. Może to być objaw wstrząsu anafilaktycznego, który jest silną reakcją alergiczną, występującą np. po ukąszeniu przez pszczołę. Mimo że takie przypadki nie są częste, warto znać swoje alergeny i unikać potencjalnych zagrożeń.