Pielęgnacja trawnika – na czym się skupić?

Zadbany trawnik jest jedynym z ważniejszych elementów wizualnych w naszym ogrodzie. Żeby cieszyć się jego pięknym wyglądem należy wiedzieć jak powinno wyglądać nawożenie trawnika lub kiedy musi nastąpić pierwsze koszenie trawy.

Przeczytaj poniższy artykuł i odmień z nami swój ogród!

1. Piękno przydomowego trawnika

2. Kiedy trawnik to za mało

Piękny przydomowego trawnika

Przy zakładaniu trawnika musimy pamiętać, że nie tylko jego regularne koszenie trawnika oraz dbanie o kondycje sprawią, że nasz ogród będzie piękny. Odpowiednie dobrane nasiona traw zapewnią wymarzony efekt. Możemy wybrać typy nasion w zależności od nasłonecznienia terenu lub panujące temperatury.

Trawa sportowa, tzw. trawa boiskowa, jest niezwykle odporna, ponieważ została stworzona pod mocne eksploatowanie. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Świetnie będzie spełniała swoją role np. podczas gonitw dzieci.

Żeby trawnik cieszył się doskonałym wyglądem należy regularnie kosić trawę. Pierwsze podkoszenie trawnika powinno mieć miejsce nim wysokość źdźbeł trawy przekroczy 10 cm. Trawnik latem kosimy na wyższym poziomie tak żeby wilgoć dłużej utrzymywała się podczas upałów i mogła dochodzić do głębszych warstw gleby. W okresie upałów trawę kosimy rzadziej.

Dobrze nawożony trawnik zapewnia lepszy wzrost roślin. Jesienią nawozi się trawnik w celu wzmocnienia go przed zimą. Wczesną wiosną dla wsparcia młodych roślin. Nawozi się po całej powierzchni trawnika.

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika!. Trawa musi mieć zapewnioną ciągłą wilgoć, woda jest niezbędna. Podlewanie sprawi, że trawę będziesz przycinać częściej, ale będzie intensywniejsza i bujniejsza.

Powyższe zabiegi pielęgnacyjne są kluczowe, ale nie jedyne. Warto zadbać również o napowietrzanie gleby przez wertykulację lub aeracja. Każda czynność wpłynie na jakość naszych trawników.

Kiedy trawnik to za mało

Nie na trawniku kończy się nasz ogród.

Jeżeli chcemy cieszyć się jego pełnym rozkwitem warto pomyśleć o kwiatach. Doniczki rozsadowe posłużą nam na początkowym etapie przygotowania rabatek. Podczas wysiewu ułatwią pielęgnacje nasion jest. Dzięki nim późniejsze umieszczanie sadzonek we właściwym miejscu będzie łatwiejsze. W glebie przygotuj miejsca pod swoje rośliny. Używając narzędzi takich jak sztychówka Fiskars usprawnisz swoją pracę.

Nie zapomnij tez o odpowiednim nawróżeniu. Planton S zadba o dogłębne odżywienie roślin, szczególnie po ulewnych deszczach lub w celu zabezpieczenia ich przed chorobami.

Ciesz się swoją zieloną przestrzenią nie tylko latem!