Przeżyj przygodę z historią: fascynujące piramidy Egiptu

Egipt, kraj o wielowiekowej historii, stanowi dom dla mnogiej ilości zadziwiających historycznych miejsce i impresyjnych konstrukcji. Tego typu budowle są dowodem na bogactwo kultur, które rozkwitały na terenach nad Nilem przez wiele stuleci. Symbolem Egiptu, niewątpliwie, są piramidy, które przyciągają miliony turystów każdego roku z różnych części świata. W tym artykule skupimy się na tych najbardziej popularnych piramidach, które warto zobaczyć podczas swojej podróży do tego egzotycznego kraju.

Podczas planowania wakacji w Egipcie, Giza powinna znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia. To właśnie w Gizie możemy zobaczyć najsłynniejsze piramidy pochodzące z czasów Starego Państwa. Te gigantyczne struktury, które powstały około 4,5 tysiąca lat temu, wyróżniają się spośród innych dzięki swej wielkości. W Gizie można zobaczyć Wielką Piramidę Cheopsa, Piramidę Chefrena oraz Piramidę Mykerinosa. Są to trzy monumentalne budowle otoczone mniejszymi grobowcami, które były miejscem pochówku dla kolejnych władców Egiptu i członków ich dworu.

Wielka Piramida Cheopsa, zbudowana około 2560 r. p.n.e., jest największą piramidą w Egipcie i jedynym z cudów starożytnego świata, które przetrwało do dnia dzisiejszego. Dzięki jej imponującym wymiarom, boki u podstawy mierzą ponad 230 metrów długości, a jej pierwotna wysokość wynosiła prawie 147 metrów (choć obecnie jest nieco mniejsza), przyciąga ona tłumy turystów co roku. W jej konstrukcji wykorzystano około 2,3 miliona bloków wapiennych, które ważyły od 2 do 15 ton każdy. W sklepieniu komory grobowej umieszczone są specjalne bloki granitowe o masie sięgającej nawet 25 ton.

W trakcie zwiedzania piramidy Cheopsa warto zobaczyć również Komorę Króla, do której można dostać się przez Wielką Galerię. Chociaż wiele korytarzy i pomieszczeń wewnątrz piramidy jeszcze nie zostało zbadanych, przejście przez te dostępne dla turystów to niewątpliwie jedno z najbardziej niepowtarzalnych doświadczeń podróżniczych.

Na przeglądzie piramid Egiptu nie można zapomnieć o Piramidzie Chefrena, zbudowanej około 2532 r. p.n.e. Jej pierwotna wysokość wynosiła około 143,5 metra, ale dzisiaj jest nieco niższa, sięgając 136 metrów. Jednym z unikalnych elementów tej piramidy są płyty okładzinowe na jej szczycie ważące do 7 ton. Ciekawostką jest również fakt, że w pobliżu piramidy znajduje się słynny posąg Wielkiego Sfinksa, przedstawiający prawdopodobnie faraona Chefrena.

Piramida Mykerinosa, mimo że jest najmniejszą z trzech głównych piramid w Gizie (ma tylko 65 metrów wysokości), została zbudowana z najgrubszych bloków kamiennych. Do dnia dzisiejszego można dostrzec część oryginalnej wapiennej powłoki.

Warto podkreślić, że piramidy w Gizie to nie jedyne ciekawe piramidy w Egipcie. Równie interesujące są te znajdujące się w Sakkarze, miejscowości oddalonej o około 30 km na południe od centrum Kairu. Sakkarę, cmentarzysko starożytnej stolicy Egiptu – Memfis, przez wiele wieków wykorzystywano jako miejsce pochówku dla władców i innych prominentnych osobistości. Najbardziej znaną konstrukcją w Sakkarze jest Schodkowa Piramida Dżesera, zbudowana około 2650 r. p.n.e., która jest najstarszą piramidą w całym Egipcie.