Smart home – dom na miarę XXI. wieku

Inteligentny dom to dom, który jest wyposażony w zaawansowaną technologię sterowania i monitorowania domowników. Dostęp do systemu można uzyskać za pomocą urządzeń mobilnych, komputerów lub poleceń głosowych. Może być również zintegrowany z innymi inteligentnymi urządzeniami, takimi jak termostaty i systemy bezpieczeństwa.

Inteligentny dom to koncepcja domu przyszłości. Obejmuje inteligentne urządzenia, czujniki i inne technologie, które mogą zautomatyzować lub poprawić aspekty codziennego życia. Urządzenia połączone z Internetem w inteligentnym domu mogą komunikować się ze sobą za pomocą różnych protokołów, co pozwala na harmonijną współpracę.

Niedawne badanie wykazało, że do 2020 r. ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w Ameryce Północnej będzie miała inteligentny dom.

Korzystanie z inteligentnych domów pozwoli zaoszczędzić dużo energii, a także zmniejszy ślad węglowy. Dzieje się tak, ponieważ domy te są zautomatyzowane, więc można je zaprogramować tak, aby wyłączały niepotrzebne urządzenia, gdy nie są używane, sterują klimatyzacją i ogrzewaniem oraz oszczędzają wodę. Te domy mają również wiele innych korzyści, takich jak bezpieczeństwo, komfort i wygoda.