Jak wybrać odpowiedni typ schodów dla Twojego domu?

Wszyscy chcemy, aby nasze domy wyglądały jak najlepiej. W tym sensie, co jest lepszym sposobem niż mieć dobre schody w domu, z pięknym wzornictwem. Dobre schody, które idealnie wkomponują się w przestrzeń, będą przydatnym elementem w domu. Weźmy pod uwagę, że schody łączą poszczególne kondygnacje domu, dlatego powinny być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Schody proste

Schody proste to najczęściej spotykane schody. Schody tego typu to takie, które nie posiadają opcji podestu. Ponadto ten typ schodów nie ma przesunięć i w większości przypadków jest umieszczony lub wpuszczony w ścianę boczną, tworząc połączenie z jednego piętra na drugie.

Schody łamane

W połowie swojej konstrukcji zmieniają kierunek wchodzenia. Zazwyczaj ten typ schodów ma szeroki podest centralny, co ułatwia wchodzenie i schodzenie.

Schody cesarskie

To są schody z konstrukcją powrotną. Część zewnętrzna jest szersza od części powrotnej i jest podzielona na dwie równe części. Ten typ schodów jest świetny, jeśli znajdują się pod oświetlonym, lub oszklonym dachem. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć schody o szerokim i eleganckim wyglądzie.

Schody kręcone

Kręte schody to rodzaj schodów, w których nie ma prostych stopni. Mogą one mieć kształt półokrągły, owalny lub eliptyczny. W ten sposób są to idealne modele zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń.

Klatka schodowa w kształcie litery U

Ten typ schodów składa się z 3 lub 4 części, które mają kształt prostokąta z 1 lub 2 małymi podestami pomiędzy nimi, tworząc efekt litery U. Schody te doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych lub na dużych przestrzeniach. Czasami w środku dodaje się np. mały ogródek.

Klatka schodowa w kształcie litery L

Schody te składają się z części początkowej, która w drugiej części jest odchylona poprzecznie, tak że schody uzyskują kształt zbliżony do litery L.

Schody kompensowane

Ten typ schodów nie jest powszechnie stosowany, jest prosty i ma mały zakrzywiony odcinek w środku. Ten niewielki fragment zastępuje podesty schodów. Ponadto schody te zmieniają swoje położenie w zależności od sposobu ich ustawienia.

Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych z dużymi oknami, stanowiąc piękną i elegancką dekorację w domu.

Schody spiralne

Są jednym z najczęstszych stosowanych rozwiązań, ponieważ nie wymagają dużej przestrzeni. Ten typ schodów charakteryzuje się tym, że każdy stopień wznosi się jeden nad drugim, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu.