Typy i znaczenie użytkowe nowoczesnych bojlerów elektrycznych

Bojler elektryczny jest obecnie najbardziej popularnym systemem ogrzewania domu, ponieważ gwarantuje niskie zużycie i większe bezpieczeństwo niż inne rodzaje ogrzewania, takie jak na przykład kocioł gazowy.

W skład konstrukcji bojlerów elektrycznych wchodzi jedna lub więcej grzałek, które stanowią element grzewczy, a zastosowanie ich pozwala na regulację mocy pracy urządzenia. Najczęściej stosowane są grzałki o mocy około 6 kW, które instaluje się w mniejszych typach bojlerów, natomiast w większych stosuje się większą moc i zasilanie trójfazowe.

Zaletami elektrycznego bojlera jest to, że w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi i kondensacyjnymi są one wyjątkowo bezpieczne i charakteryzują się niskim zużyciem.

Ponadto charakteryzują się takimi cechami, jak:

  • łatwość instalacji – bojler elektryczny można zainstalować w dowolnym środowisku bez szczególnych ograniczeń. W rzeczywistości do ich zasilania nie jest potrzebny kanał spalinowy ani rura gazowa. W konsekwencji całkowity koszt instalacji jest niższy i znacznie korzystniejszy niż w przypadku kotła gazowego,
  • bardzo wysoka sprawność, która osiąga nawet 99% – ciepło wytwarzane przez elektryczny bojler nie jest tracone w procesie podgrzewania wody, gdyż sprawność oporników elektrycznych jest maksymalna,
  • bojler nie emituje zanieczyszczeń do środowiska. Bojler elektryczny nie wytwarza popiołu i pyłu i jest sprzedawany w różnych klasach energetycznych, które różnią się między sobą zarówno pod względem eksploatacji, jak i oszczędności energii.

Bojlery elektryczne czasami określane są jako elektryczne podgrzewacze wody lub termy elektryczne i produkuje się je zazwyczaj w formie bojlerów pionowych, ale na rynku można znaleźć również bojlery elektryczne poziome.

Bojlery elektryczne pionowe korzystają z systemu ogrzewania centralnego, a ich zaletą jest fakt, że woda w tego typu bojlerach bardzo szybko się ogrzewa, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród klientów.

Natomiast bojlery elektryczne poziome produkowane są w różnych wariantach i różnią się konstrukcją, materiałem, z którego zostały wykonane i rodzajem zabezpieczenia przeciw korozji.