Zdrowa dieta nie musi być nudna

Każdy przynajmniej raz w życiu był na diecie. W większości przypadków była to przypadkowa dieta odchudzająca znaleziona w internecie lub w gazecie. Po kilku dniach rygorystycznego cięcia kalorii, odzywał się organizm, któremu brak niezbędnych składników odżywczych, zaczął dawać się we znaki. Z pewnością nie jest to najlepsza droga do zrzucenia wagi. Nie o to też chodzi w zdrowej diecie. Zdrowa dieta to dieta zbilansowana, oparta o zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby, a także o jej nietolerancje pokarmowe i dolegliwości. W jaki sposób ułożyć zdrową dietę, by była smaczna, a przede wszystkim wartościowa dla organizmu?

Zdrowa dieta, czyli jaka?

Zdrowa dieta pozwala zaopatrzyć organizm w składniki odżywcze rozłożone w odpowiednich proporcjach. W zbilansowanym odżywianiu nie może zabraknąć białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz odpowiedniej ilości błonnika. Uniwersalne zasady żywieniowe zakładają spożywanie ok 5 posiłków dziennie, choć warto dostosować tę ilość do siebie ze względu na własny tryb życia. Ważne jednak jest to, by zbilansowana dieta była pełnowartościowa. W przypadku osób z różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi, można rozważyć wsparcie dietetyka, który doradzi czy w danym przypadku sprawdzi się dieta hashimoto czy np. dieta ketogeniczna. Podstawową zasadą zdrowej diety jest jakość produktów.

By ułożyć zdrową dietę, korzystaj z jakościowych produktów

Zdrowa dieta nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, dobrej jakości produkty stosowane w przepisach, uwydatnią smak i wartość posiłków. W zdrowej diecie muszą się obowiązkowo znaleźć produkty pełnoziarniste i produkty zbożowe takie jak mąka gryczana czy otręby owsiane. Można z nich przygotować pyszne, zdrowe jedzenie w postaci naleśników lub placków na śniadanie, obiad oraz kolację. Ważne miejsce w przypadku każdej diety odgrywają warzywa i owoce, czyli źródło witamin i niezbędnych minerałów. Jedną z ważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest również wysypianie się. W odchudzaniu odpowiednia dawka snu, gwarantuje dobre efekty, dlatego warto zadbać o jego higienę. Zapewni ją m.in. poduszka z gryki. Produkt sprawdza się szczególnie w przypadku osób, którym dokuczają stawy i bóle mięśniowe, ponieważ wyrób z łuski gryczanej, korzystnie oddziałuje na aparat więzadłowo-mięśniowy.

Trenujesz? Jedz węglowodany!

W diecie osób uprawiających różnego rodzaju sporty, powinny się znaleźć produkty mleczne oraz zdrowe tłuszcze. Przy każdej aktywności fizycznej nie może również zabraknąć węglowodanów złożonych. Pozwalają one zoptymalizować trening oraz wydolność fizyczną. W takiej diecie powinno się na nie znaleźć miejsce przed, podczas, jak i po intensywnym treningu. Źródłem węglowodanów jest np. ryż lub makaron razowy, których regularne spożywanie wpłynie pozytywnie na poprawę wspomnianej wydolności.

Zdrowa dieta może się okazać świetną przygodą po zdrowie o ile od początku będzie przebiegała poprawnie. W przypadku osób zaczynających swoją przygodę ze zdrowymi nawykami, dobrym rozwiązaniem może się okazać dietetyk, który wskaże drogę prawidłowego, pełnowartościowego odżywiania. Z czasem przestanie ono być wyzwaniem, a stanie się dobrym nawykiem.