Pilea Peperomioides: Sekrety uprawy i pielęgnacji popularnej rośliny doniczkowej

Roślina znaną jako Pilea peperomioides, zyskała sobie w świecie botaniki wiele określeń. Potocznie zwie się ją pieniążkiem, rośliną-UFO czy naleśnikową, a wszystko za sprawą jej charakterystycznych cech – okrągłych, płaskich liści przypominających monety lub talerze. Inne nazwy to „roślina misjonarska”, co jest odniesieniem do historii tego gatunku. Przywędrowała bowiem do Europy z Chin w 1945 roku, dzięki norweskiemu misjonarzowi, Agnarowi Espegrenowi.

Ale jeśli przyjrzeć się bliżej historii, odkryć możemy, że pilea została „odkryta” już wcześniej. Szkocki botanik George Forrest natrafił na nią w 1906 roku podczas swojej podróży po chińskiej prowincji Yunnan. Roślina pochodzi bezpośrednio z południowej części Chin, jednak dzięki sztucznej propagacji występuje też na innych obszarach świata. Pilea należy do rodziny kwiatów pokrzywowatych, do której zalicza się około 700 gatunków występujących prawie na całym globie, od strefy równikowej po umiarkowaną.

Klasyczny pieniążek (pilea) to sukulenty, które dorastają do wysokości 20-30 cm i charakteryzują się ciemnozielonymi, mięsistymi liśćmi o średnicy do 10 cm. Popularność rośliny to zasługa jej nietypowego wyglądu, który zawdzięcza długim ogonkom liści wyciągającym się nawet na 30 cm. Kwiaty pieniążka są drobne i subtelne, pnące się na dodatkowych pędach, ale pod dachem kwitnienie jest rzadkością.

Pieniążek cieszy się szczególną popularnością w Skandynawii, głównie dzięki chińskiemu eksporcie Agnara Espegrena, i stał się istotnym elementem tamtejszej stylistyki wnętrzarskiej.
Jako kwiat doniczkowy, wymaga dobrze przepuszczalnego, piaszczystego podłoża ze spodem drenażu. Donica powinna być wyposażona w otwory umożliwiające odpływ wody. Idealnie mieszanka podłoża powinna zawierać piasek, drobno rozdrobnioną korę czy kruszone kawałki terakoty – wszystko to, co pozwoli korzeniom oddychać i zapobiegnie ich przemoczeniu.

Dobierz miejsce dla rośliny, które zapewni jej dostatek światła, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Unikać należy parapetów od strony zachodniej i południowej, gdyż nadmierna ilość słońca może powodować poparzenia liści. Z drugiej strony, brak światła sprawia, że ogonki liści wydłużają się w pogoni za słońcem, co prowadzi do opadania rośliny i wydłużania się jej na boki.

Przy sadzeniu pieniążka, użyj doniczki niezbyt dużej, dopasowanej do wielkości korzeni. Co kilka sezonów warto przesadzać roślinę, co pobudzi ją do dalszego wzrostu. Przy każdej przesadzce dobrze jest opłukać korzenie pod bieżącą wodą i osuszyć je ręcznikiem papierowym. Ziemię wsypujemy do około 1/3 wysokości doniczki, umieszczamy sadzonkę i dosypujemy podłoże dociskając równomiernie ze stron.

W trosce o równomierny rozwój rośliny, ważne jest regularne obracanie doniczki. Ze względu na niewielki rozmiar pilei, cięcie nie jest wymagane. Czasami warto jednak przetrzeć liście wilgotną szmatką, aby zetrzeć kurz – to pomaga zielonej tkance lepiej absorbować światło słoneczne.

Temperatury odpowiednie dla pieniążka wahać się powinny w ciągu dnia między 21 a 26 stopniami C, natomiast w nocy może spadać do 15-16 stopni C. Należy jednak unikać temperatur poniżej 10 stopni C.