Terapia na rzucanie palenia

Prawie każdy nałogowy palacz marzy o tym, by raz na zawsze zwalczyć swój nałóg. A proste to niestety nie jest. Można przestać palić na kilka dni, ale wystarczy jakiś drobny czynnik stresogenny, a już ochota na wypuszczenie dymka powraca i nieraz jest tak silna, że nie da się jej zwalczyć przy pomocy samej silnej woli.

Różne są sposoby na rzucenie palenia, ale od razu warto zaznaczyć, że najskuteczniej działają te, które traktują uzależnienie od nikotyny jak uzależnienie psychiczne. Bo z fizycznym uzależnieniem łatwo można sobie poradzić. Tak zwany głód nikotynowy ustępuje często już po kilku dniach. Potem zostaje jednak sam nawyk palenia, wyciągania papierosa i sprawienia sobie drobnej „przyjemności”. A z uzależnieniem traktowanym w taki sposób najlepiej radzą sobie różne metody terapeutyczne, czyli przede wszystkim terapia poznawczo-behawioralna, na którą zdecydowanie warto się udać.

Terapie nie służą tylko i wyłącznie do leczenia zaburzeń bądź chorób psychicznych, takich jak depresja, fobie czy nerwice. Równie skutecznie działają na różnego rodzaju uzależnienia. Na terapię poznawczo-behawioralną warto się zgłosić właśnie wtedy, gdy tabletki na rzucenie palenia zawodzą, podobnie jak i inne metody mające pokonać szkodliwy nałóg. Sprawdzono to zresztą w badaniach. Okazało się, że osoby, które ukończyły terapię poznawczo-behawioralną, znacznie skuteczniej radziły sobie z odstawieniem papierosów i rzadziej do nich później wracały. Takich badań jest zresztą całkiem sporo. A komu jak komu, ale nauce warto zaufać.

Czasami bowiem sama silna motywacja do zmiany życia nie wystarcza. Początkowo może być ona bardzo mocna, jednak z czasem, gdy chęć na papierosa wzrasta, zaczyna ona spadać, a człowiek staje się wtedy podatny na powrót do nałogu. Najskuteczniejsze sposoby na rzucenie palenia uwzględniają zatem terapię poznawczo-behawioralną. Każdy może i każdy powinien z tej pomocy skorzystać.