Nie tylko wynagrodzenie ma znaczenie

W każdej firmie cel jest jeden – wydobycie z pracowników wszystkiego, co najlepsze. Dla niektórych osób może kojarzyć się to tylko z wynagrodzeniem i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że rozmawianie wyłącznie o wynagrodzeniu jest niesprawiedliwe.

Na czym opiera się działanie firm?

Krótko mówiąc, chodzi o system nagród i pochwał. Poziom motywacji wzrasta nawet wtedy, kiedy słyszymy wyrazy uznania. Jeśli pojawiają się co do tego jakieś wątpliwości, nie pozostaje nic innego jak przypomnienie sobie sytuacji z przeszłości (być może o niektórych sprawach dość łatwo zapominamy). Nie można też zapomnieć o szkoleniach, prestiżowych wydarzeniach branżowych czy samochodzie. Dobrze również spojrzeć nieco inaczej – przyznanie większej samodzielności w działaniu czy elastyczny czas pracy to okoliczności, które także mogą mieć znaczenie.

Niektórzy może zadają sobie pytanie, jakie rozwiązania są najciekawsze? Odpowiedź na to pytanie jest jednak niemożliwa, ponieważ jesteśmy różni. Można powiedzieć, że wszyscy muszą zastanowić się nad swoim podejściem. Gdyby jednak komuś zależało na konkrecie, można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym dominuje gotówka. Gotówka daje szansę na różne możliwości i co najważniejsze, możemy mówić o dostosowaniu się do rzeczywistości.

Warte odnotowania jest też to, że motywacja może kojarzyć się pozytywnie, ale mamy motywację pozytywną i negatywną. Motywacja negatywna występuje choćby w postaci regulaminów – w każdej firmie należy przestrzegać jakichś zasad. Do tego nieprzestrzeganie zasad oznacza przewidzianą karę.